ПОЈАШЊЕЊЕ ФИШЕРОВЕ ЈЕДНАЧИНЕ

Autori

Ključne reči:

количина новца у оптицају, Фишерова једначина, монетарна економија.

Apstrakt

Фишерова једначина, или једначина размене, повезује количину новца са ценама и економском и новчаном активношћу у економском систему. И поред своје неспорне тачности, ова једначина у свом уобичајеном облику исказује непрецизности у значењу димензија величина које повезује. Лакша интерпретација и примена ове једначине основни су мотиви за предузимање рада на овој теми. У овом раду, Фишерова једначина анализирана је димензионо, и показане су тешкоће у њеној инерпретацији.
У наставку, описано је функционисање економије, и анализирана динамика тока новца. Показано је да за сваког учесника у економском систему постоји временска функција расположивог новца, и да се ова функција може разложити на математички једноставније функције, које се мењају кроз трговинску размену. Један од закључака овог разматрања економије и протока новца јесте тај да је основна улога новца у економском систему памћење величине доприноса учесника. На основу урађене анализе, изведена је Фишерова једначина из основних математичких поставки, при чему се обраћа пажња на интерпретацију и димензиону анализу величина које се у овој једначини појављују. Како би се једначина учинила применњивијом, у сложеној једначини инфинитезималног рачуна извршена су оправдана упрошћавања. Резултат је Фишерова једначина у новом облику, коју је могуће применити на проблеме економије и новчане токове. Употреба ове једначине у њеном новом облику...

Reference

Friske T., Review: Mathematical investigation in the theory of value and prices by Irving Fisher, Bull. Amer. Math. Soc. , 1893, 2 (9): pp. 204-211.

Fisher I., The purchasing power of money, Augustus M. Kelley Publishers, 1911.

McLeay M., Money creation in the modern economy, Bank of England - Quarterly Bulletin, 2014, Q1: pp. 14-27.

Friedman M. (ed.), Studies in the quantity theory of money, University of Chicago Press, 1956.

Thornton D., Money in a theory of exchange, Federal Reserve Bank of St. Louis, 2000, January-February 2000: pp. 35-62.

Philstrom R., Lebesgue theory - a brief overview, Uppsala University, 2016, UUDM Project Report 2016:26.

Pultr A., Daniell's version of Lebesgue integral, University of Coimbra, 2010.

Galbraith J., Money : Whence it came, where it went, Houghton Mifflin, 1975.

##submission.downloads##

Objavljeno

2023-12-13