Prijave priloga

Prijavite se ili Registracija da prijavite članak.

Uslovi za predaju priloga

Kao deo postupka prijave priloga, autori su dužni potvrditi skladnost priloga koji prijavljuju sa svim sledećim stavkama. Autorima koji se ne pridržavaju ovih smernica prijave mogu biti vraćene.
  • Rad koji prilažem nije ranije objavljivan, niti se nalazi u procesu razmatranja u drugom časopisu (ili je objašnjenje obezbeđeno u komentarima uredniku).
  • Fajl koji prilažem je u formatu OpenOffice, Microsoft Word, RTF, ili WordPerfect.
  • Gde je moguće URL-ovi referenci su priloženi.
  • Tekst ima prored 1,5, koristi font Times New Roman veličine 12, koristi kurziv umesto podvlačenja (izuzev URL adresa) i ilustracije, tabele i prilozi su smešteni unutar teksta na odgovarajućim mestima ili na kraju.
  • Tekst sa uputstvima vezanim za stil i bibliografske zahteve je u Uputstvu za autore koje se nalazi u sekciji "O časopisu / Prijave priloga" odnosno u nastavku teksta.

Smernice za autore

UPUTSTVO ZA IZRADU RADA ZA ČASOPIS

Sažetak

Kako pripremiti jedan članak za izdavanje u naučnom časopisu? Za računarsku obradu teksta preporučujemo program Microsoft Word. Sažetak (Apstrakt) bi trebalo da sadrži 150-200 reči i da predstavlja kratak osvrt na najvažnije aspekte rada. Sažetak rada napisati na srpskom i na engleskom jeziku (abstract), jedan ispod drugog, kao u ovom primeru.

Abstract

Neophodno je izabrati do osam ključnih reči koji najbolje opisuju jedinstven sadržaj Vašeg rada. Preporučeni font je Times New Roman, 10pt, italic, naslovi su bold, kao u datom primeru.

Ključne reči: nasleđe, grupa spomenika, autentičnost, srednjevekovni gradovi, utvrđenja

Keywordsheritage, group of monuments, authenticity, medieval cities, fortresses

  1. Uvod

Naslovna strana – Svaki članak mora da poseduje naslovnu stranu sa sledećim elementima: naslov, ne duži od 10 reči; sažetak (i abstract na engleskom jeziku), ključne reči, uvod itd.

Rad mora biti kucan na strani standardne veličine (formata A4). Sav materijal, uključujući tabele i bibliografiju, mora biti sa proredom od jednog napisanog reda (single). Sam tekst treba da bude 11pt Times New Roman (Normal). Sav tekst trebalo bi uraditi sa poravnanjem Justified.

Da bi radovi potpuno ispunili tehničke zahteve kvaliteta, od autora se traži da prate instrukcije predočene na ovaj način, kroz ovaj dokument (primer naučnog rada) KOJI JE POŽELJNO ISKORISTITI KAO TEMPLATE (obrazac).

Preporuka je da se koriste odgovarajući stilovi (Naslov rada, Tekst sazetak, Naslovi odeljka, Podnaslovi, Slika-naziv, Slika-slika, Tabela-naziv, Bibliografija, Bibliografija-stavka,) koji se nalaze u ovom dokumentu.

Rad bi trebalo da sadrži do 12 strana. Izuzetno, uz obrazloženje Uredništvu (pri prijavi rada), može sadržati 16 str.

  1. Uputstvo za autore

Margine za rad u formatu A4 su date u Tabeli 1.

Tabela 1. Page layout

Veličina strane

A4

Gornja margina

20 mm

Donja margina

20 mm

Leva margina

30 mm

Desna margina

20 mm

   

Radovi mogu imati više odeljaka i podnaslova. Naslovi odeljaka (uključujući bibliografiju i razne objave o zaslugama) trebalo bi da budu kucani fontom veličine 11pt, sa izabranom opcijom bold. Za brojno obeležavanje (numbering) koristiti Times New Roman. Odeljci mogu biti dalje podeljeni u pododeljke (subsections).

  • Tabele i slike

Tabele moraju da budu obeležene brojevima sa naslovom iznad tabele, u italic fontu, veličine 10pt i date redom, kako bi bile razumljive bez prethodnog upoznavanja sa naučnim radom. Svaka kolona treba da ima svoj naziv. Tekst u tabeli je veličine 10pt.

Slike takođe moraju biti obeležene brojevima, u skladu sa redosledom pojavljivanja u tekstu. Slike bi trebalo da budu na predviđenom mestu u tekstu, predviđene veličine i dovoljne rezolucije za kvalitetno štampanje, najmanje 300 DPI.

Ispod svake slike mora postojati tekst u kome će biti numeracija i naziv slike. Za nazive slika koristiti Times New Roman 10pt Italic font, kao u primeru.

        Slika 1. Naziv slike

  1. Upotreba skraćenica

Trebalo bi da bude svedena na minimum. Opšte prihvaćene mere i njihove jedinice mogu biti korišćene bez posebnog definisanja.

  1. Fusnote

Fusnote (komentare na tekst, pojašnjenja teksta) ne bi trebalo koristiti.

  1. Jezik

Radovi se pišu na srpskom jeziku, a sažetak i ključni pojmovi na srpskom i na engleskom jeziku. Važno je da rad bude gramatički i pravopisno ispravan. Stoga, ukoliko se ne smatrate dovoljno stručnim za engleski jezik, obratite se nekom ko to jeste.

  1. Zaključak

U ovom delu treba biti koncizan i izvesti zaključke iz samog naučnog rada. U zaključku ne koristiti jednačine i slike.

Zasluge (ukoliko postoje)

Naslov Zasluga i Bibliografije treba da bude napisan podebljanim slovima (bold). Zasluge i Bibliografija nisu obeleženi brojevima.


Bibliografija

Bibliografija treba da bude navedena na kraju samog rada, u integralnom obliku i obeležena brojevima, i to po sledećem obrascu:

prezimena autora i inicijali imena, naslov rada, izdanje, godina; tom: opseg strana, kao što se može i videti na sledećem primeru:

  1. Carr S., Francis M., Public Space, Cambridge University Press, 1992., 5(3): pp. 11–13.

Bibliografija i izvori se moraju navoditi u meri u kojoj se zaista koriste. Preporučuje se korišćenje nedavno objavljene literature. Samo objavljeni radovi mogu biti korišćeni kao izvori. Izvori navedeni u tabelama ili slikama se takođe obeležavaju brojevima, u skladu sa redosledom upotrebe. Prvi navod u tekstu treba da odgovara prvom imenu liste referenci.

U tekstu, reference se navode u uglastim zagradama [1].

Izjava o privatnosti

Izjava o privatnosti

Imena, e-mail adrese i drugi podaci koji su uneseni na web stranicu ovog Časopisa i koji su navedeni u njegovim člancima koristiće se isključivo za navedene potrebe ovog Časopisa i neće biti dostupni ni za jednu drugu svrhu ili nekoj drugoj strani.

Vrste podnesaka

Rukopisi koji se podnose Uredničkom odboru Časopisa mogu biti:

  • Originalni naučni radovi
  • Pregledni radovi
  • Prethodna saopštenja
  • Stručni članci
  • Komunikacije
  • Analize
  • Naučne kritike
  • Naučne polemike
  • Kritički osvrti na objavljene priloge
  • Prikazi objavljenih knjiga, udžbenika, održanih naučnih konferencija i drugih publikacija
  • Teorijski radovi
  • Metodološki radovi
  • Empirijska istraživanja
  • Studije slučajeva

Autori treba da pripreme svoje rukopise u skladu sa tehničkim Uputstvom za autore koje je postavljeno na internet stranici Časopisa. U vidu dela procesa podnošenja radova, od autora se očekuje i da provere usklađenost svojih podnesaka sa zahtevima Časopisa, proveravajući da li su ispoštovani svi zahtevi sa priložene liste za proveru. Rukopisi koji nisu pripremljeni u skladu sa zahtevanim smernicama mogu biti vraćeni autorima na ispravku i doradu. Autori mogu da dostavljaju svoje rukopise preko elektronskog sistema za prijavu i uređivanje članaka koji je integrisan u sajt Časopisa. U tom slučaju svi autori moraju najpre da se registruju, da bi kasnije putem opcije login mogli da koriste elektronske usluge Časopisa. Nakon što je rukopis odobren za objavljivanje u Časopisu od strane Glavnog i odgovornog urednika, autori su dužni i da popune i potpišu Izjavu o originalnosti članka, koja je takođe postavljena na web strani Časopisa. Skeniranu verziju potpisane Izjave (obrazac izjave) autori treba da dostave Redakciji Časopisa ili putem podnetog dopunskog fajla ili slanjem na sledeću e-mail adresu Časopisa: gdn@alfa.edu.rs.  

Ček lista za pripremu podnesaka

  • Podneti rukopis ranije nije bio objavljen i nije u razmatranju od strane redakcije nekog drugog časopisa. U suprotnom slučaju je potrebno dati detaljno objašnjenje u vidu komentara i naznaka upućenih Glavnom i odgovornom uredniku.
  • Fajl podnetog rukopisa je pisan u formatu OpenOffice, Microsoft Word ili RTF dokumenta.
  • Gde je moguće, obezbeđene su URL i DOI adrese za sve navedene reference.
  • Tekst je formatiran single proredom; tekst je pisan fontom Times New Roman 11; u rukopisu se radije koriste italic slova, nego podvučena slova (sa izuzetkom URL i DOI adresa); ilustracije, slike i tabele su postavljene na odgovarajuća mesta u tekstu, a ne na kraju rukopisa; rukopis je u potpunosti usklađen sa zahtevima iz tehničkog Uputstva za autore.
  • Tekst rukopisa odgovara stilskim, uređivačkim i bibliografskim zahtevima navedenim u tehničkom Uputstvu za autore.

Sadržaj rada

Svaki podneti rukopis treba da sadrži apstrakt i ključne reči na originalnom jeziku rada, uvod, adekvatnu razradu odabrane teme , zaključak i apstrakti i ključne reči na engleskom jeziku, kao i dovoljno podataka, informacija, detalja i referenci koje će recenzentima i čitaocima potkrepiti iznete tvrdnje u njemu. Namerno iznošenje netačnih i neistinitih tvrdnji predstavlja ozbiljno kršenje etičkih normi. Podneti rukopisi moraju da budu precizni, objektivni i činjenično utemeljeni. Autori snose svu odgovornost za sadržaj predatih rukopisa i dužni su da po potrebi pribave saglasnost svih lica i institucija koje su neposredno učestvovale u kreiranju sadržaja teksta. Autori koji imaju nameru da u svoj rukopis uključe i slike, tabele, grafikone i druge ilustracije koje su već negde bile objavljene, dužni su da pribave saglasnost nosilaca autorskih prava.  

Autorstvo

Autori su dužni da kao autore i koautore podnetih rukopisa navedu samo ona lica koja su zaista i učestvovala u njegovoj izradi i koja su suštinski i značajno doprinela sadržaju rukopisa. Ako su u bitnim aspektima predstavljenih istraživanja i pripreme rukopisa učestvovala i neka druga lica koja nisu autori, njihov doprinos takođe treba pomenuti u napomeni ili zahvalnici. Autori i koautori treba da potvrde da rukopis koji podnose na recenziranje nije u postupku recenzije, kao i da nije prihvaćen za objavljivanje u nekom drugom časopisu. Svi podneti rukopisi Uredništvu časopisa podležu postupku provere plagijarizma. Pored toga, prilikom dostavljanja svojih rukopisa od autora se očekuje i da potpišu Izjavu o originalnosti članka koju će u skeniranoj formi dostaviti Glavnom i odgovornom uredniku Časopisa.

Navođenje referenci

Autori su dužni da ispravno i verodostojno citiraju sve reference i izvore koji su bitno uticali na sadržaj predstavljenih istraživanja i samog rukopisa. Informacije koje su autori dobili u privatnom razgovoru ili korespondenciji sa trećim licima ne mogu biti uključene u rukopis bez izričite pisane dozvole njihovih nosilaca.

Etičnost publikovanja

Razrešavanje neetičkih postupaka

Svaki pojedinac ili institucija mogu u bilo kom trenutku da Glavnom i odgovornom uredniku ili Uredništvu Časopisa prijave saznanja o kršenju etičkih normi i standarda od strane autora, kao i o drugim nepravilnostima koje će potkrepiti verodostojnim informacijama i dokazima radi pokretanja postupka istrage. U tom slučaju se pokreće postupak provere iznetih dokaza i tvrdnji koji obuhvata sledeće korake:

  • Glavni i odgovorni urednik donosi odluku o pokretanju istrage.
  • Tokom trajanja tog postupka svi priloženi dokazi se smatraju poverljivim materijalom i predočavaju se samo onim licima koja su obuhvaćena datim slučajem.
  • Licima za koje se pretpostavlja da su prekršila etičke standarde pruža se prilika da odgovore na iznete optužbe.
  • Ako se utvrdi da je zaista došlo do nepravilnosti i kršenja etičkih normi, Uredništvo Časopisa ocenjuje da li je reč o manjem prekršaju ili grubom kršenju etičkih standarda.

Manji prekršaji, bez većih posledica po reputaciju i integritet Časopisa (na primer, nerazumevanje ili nenamerno pogrešna primena publicističkih standarda), razrešavaju se u direktnoj komunikaciji sa autorima i recenzentima, bez uključivanja trećih lica. Ova procedura može da obuhvati sledeće korake:

  • Autorima i recenzentima se upućuje pismo upozorenja.
  • Objavljuje se ispravka rukopisa.
  • Objavljuje se greška (erratum) ako se, na primer, ispostavi da je tehnička, štamparska ili neka druga greška nastala omaškom Uredništva Časopisa.

U slučaju grubog kršenja etičkih normi i standarda i utvrđenog plagijarizma, Uredništvo Časopisa može da preduzme sledeće mere:

  • Povlačenje objavljenog članka.
  • Objavljivanje saopštenja sa detaljnim opisom slučaja.
  • Službeno obaveštavanje afilijacije i/ili organizacije kojoj pripadaju autor i/ili recenzent.
  • Izricanje zabrane objavljivanja u Časopisu u određenom vremenskom periodu.
  • Predočavanje slučaja nadležnim organizacijama i regulatornim telima sa ciljem preduzimanja mera iz njihove nadležnosti.

Ove mere se mogu primenjivati pojedinačno ili istovremeno. U procesu razrešavanja slučaja, Uredništvo Časopisa po potrebi konsultuje i nadležne ekspertske organizacije, tela i pojedince. Prilikom razrešavanja etičkih spornih postupaka, Uredništvo Časopisa se rukovodi smernicama Komiteta za etiku publikovanja (COPE).

Sprečavanje plagijarizma

Plagiranje, odnosno prepisivanje i doslovno preuzimanje tuđih ideja, stavova, reči i drugih kreativnih izraza predstavlja grubo kršenje zakona, naučne i izdavačke etike. Pored kršenja autorskih prava, praksa plagiranja uključuje i:

  • Doslovno ili gotovo doslovno preuzimanje ili smišljeno parafriziranje delova teksta drugih autora bez jasnog citiranja i ukazivanja na korišćene izvore i
  • Kopiranje slika, grafikona, tabela, jednačina i drugih ilustracija bez pravilnog navođenja izvora ili bez pribavljene dozvole autora ili nosilaca autorskih prava.

Rukopisi kod kojih postoje jasne indicije da se radi o plagijatu biće automatski odbijeni i neće biti predmet daljih razmatranja. Ako se utvrdi da je rad koji je već objavljen u Časopisu plagijat, članak će biti momentalno povučen u skladu sa Politikom povlačenja objavljenih članaka i  važećom praksom i standardima za razrešavanje neetičkih postupaka.

Politika povlačenja objavljenih članaka

U slučaju kršenja prava autora, izdavača ili nosioca autorskih prava i ozbiljne povrede profesionalnih etičkih kodeksa i standarda, odnosno u slučaju istovremenog dostavljanja istog rukopisa većem broju redakcija časopisa, kao i u slučaju lažnih tvrdnji o autorstvu, utvrđenog plagijata, nedozvoljene manipulacije podacima i drugih oblika kršenja etičkih standarda, časopis Glasnik za društvene nauke povlači objavljeni članak. U nekim se slučajevima već objavljeni rad može povući i zbog ispravke naknadno uočenih grešaka. Standardi za razrešavanje ovakvih situacija su usvojeni i dosledno se primenjuju od strane Uredništva Časopisa.

Glavni i odgovorni urednik Časopisa, autori ili obe strane sporazumno mogu objaviti povlačenje objavljenog rukopisa. Povlačenje rada se objavljuje u vidu posebne stavke navedene u sadržaju i označene kao „Povlačenje članka“. Originalan članak se zadržava u nepromenjenom stanju, osim stavljanja vodenog žiga na odgovarajućem PDF dokumentu koji na svakoj stranici ukazuje na to da je članak „povučen“. Opozivi članaka se objavljuju prema zahtevima Komiteta za etiku publikovanja (COPE) razrađenim od strane CEON/CEES-a, odnosno Centra za evaluaciju u obrazovanju i nauci Republike Srbije.

Sukob interesa

Autori su dužni da u napomeni ili zahvalnici rukopisa ukažu na finansijske ili bilo koje druge oblike sukoba interesa koji bi mogli da utiču na iznesene rezultate istraživanja, njihovu interpretaciju i zaključke.

Greške u objavljenim radovima

U slučaju da autori nakon objave svog članka otkriju važnu grešku, dužni su da o tome momentalno obaveste Glavnog i odgovornog urednika Časopisa, kao i da iniciraju povlačenje rada sa ciljem njegove ispravke. Predavanjem svog rukopisa redakciji Glasnika za društvene nauke autori se obavezuju na poštovanje navedenih etičkih standarda i obaveza.